Programme Per Day

09:00-09:30 Welcome
09:30-10:00 Sylvain Sorin: Replicator Dynamics: Old and New (slides)

 

10:00-10:30 Russel Luke: 

Quantitative convergence analysis of iterated expansive, set-valued mappings (slides)

10:30-11:00 Josef Hofbauer: 

Games, dynamics and gradient systems

11:00-11:30 Coffee Break
11:30-12:00 Jörgen Weibull: Uninvadable social behaviors and preferences in group-structured populations (slides)
12:00-12:30 David Lesile: 

 Best-response Dynamics in Zero-sum Stochastic Games (slides)

12:30-14:00 Lunch
14:00-14:30 Justo Puerto: 30 minutes on the core and some values of cooperative games
14:30-15:00 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel

A Stackelberg duopoly model with sticky prices and myopic follower (slides)

15:00-15:30 Rajani Singh:  

An infinite horizon dynamic optimization problem with constraints and applications to resource extraction problems

15:30-16:00 Coffee Break
16:00-16:30 Oliver Stein: 

The Cone Condition and Nonsmoothness in Linear Generalized Nash Games (slides)

16:30-17:30 Nevena Mijajlovic: 

Newton’s Method for solving quasi-variational inequalities (slides)

17:30 Evening Program: Musikverein
09:00-09:30 Welcome
09:30-10:00 Hedy Attouch: 

PROXIMAL-BASED INERTIAL ALGORITHMS FOR MONOTONE INCLUSIONS: COMBINING NESTEROV ACCELERATION WITH YOSIDA APPROXIMATION (slides)

10:00-10:30 Jérôme Renault: The large space of information structures
10:30-11:00 Ulisse Stefanelli: 

Two modified Euler schemes (slides)

11:00-11:30 Coffee Break
11:30-12:00 Teresa Scarinci: 

 

On the solutions to a class of subelliptic eikonal equations arising in optimal control

12:00-12:30 Marco Gori: 

Learning and Causal Optimization (slides)

12:30-14:00 Lunch
14:00-14:30 Michel Thera: Perturbation of error bounds
14:30-15:00 László Szilárd Csaba: 

Approaching nonsmooth nonconvex minimization through second order proximal-gradient dynamical systems (slides)

15:00-15:30 Panayotis Mertikopoulos: 

No-regret learning in games with continuous action sets (slides)

15:30-16:00 Coffee Break
16:00-16:30

Marc Teboulle (Mathematisches Kolloquium, 16:15-17:00

Everything Old is New Again: The Return of Gradient Based Optimization Methods (slides)

16:30-17:30
18:00 Conference Dinner at Restaurant Porzellan
09:00-09:30 Welcome
09:30-10:00 Francisco Facchinei: 

 

Decentralized Dictionary Learning over Time-Varying Digraphs

10:00-10:30 Samir Adly: 

 

On Rockafellar’s twice epi-differentiability and its link with the proto-differentiability of the proximity operator

10:30-11:00 Ernö Robert Csetnek: 

 

LEVENBERG-MARQUARDT DYNAMICS ASSOCIATED TO VARIATIONAL INEQUALITIES (slides)

11:00-11:30 Coffee Break
11:30-12:00 Vladimir Shikhman: 

 

Power method tatonnements for Cobb-Douglas economies

12:00-12:30 Pavel Dvurechensky: 

 

Primal-Dual Methods for Solving Infinite-Dimensional Games (slides)

12:30-14:00 Lunch
14:00-14:30 Fryderyk Falniowski: 

 

Multiplicative Weights Update algorithms in congestion games and emergence of chaos

14:30-15:00 Jakob Preininger: 

 

On regularity properties and the gradient projection method for optimal control problems with bang-bang solutions

15:00-15:30 Mathias Staudigl: On the convergence of projection free Hessian Barrier Gradient Algorithms (slides)
15:30-16:00 END OF WORKSHOP

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)